sobota, 19 stycznia 2013


Przyznam szczerze, rozdział 2 naprawdę mi się podoba i jest w nim wiele prawdy, która ma swoje uzasadnienie w Biblii. Popatrzmy jednak na str. 46 i słowa: „Jeżeli dana osoba zmaga się z kwestią przebaczenia, nie ograniczaj się jedynie do prostej modlitwy. Wezwij uzdalniającą moc Ducha Świętego …” (1). Duch Święty jest Bogiem. Czy my jako ludzie mam prawo i możliwość „wzywania” Go w określonym czasie i miejscu na nasze potrzeby?.
„Przebaczenie sobie może doprowadzić do akceptacji siebie, pokoju oraz „umiłowania” siebie samego” (2). Paradoksalnie kilka zdań wcześniej autorzy przyznali, że biblijnie nie da się uzasadnić przebaczania sobie samemu, a co za tym idzie akceptacji siebie. Przytoczony cytat może zdecydowanie zdziałać więcej zła aniżeli dobra. Biblia nigdzie nie naucza, że mamy akceptować i miłować siebie samych. Jest to wstęp do psychologii wartości i terapii humanistyczno - egzystencjonalnej wykluczającej grzeszność człowieka i potrzebę Bożej łaski (3).
Na stronie 55 autorzy umieścili tzw. Krzyż przebaczenia, którego używają podczas posługi w celu wizualizacji. Co ciekawe kilka stron wcześniej autorzy przyznali, że w przeszłości zajmowali się okultyzmem. Symbol który nazwali Krzyżem przebaczenia bardzo przypomina tzw. Krzyż celtycki (4). Opis z jednej ze stron okultystycznych mówi nam, że: Krzyż Celtycki to oś, pomost między światami, chroni i wybawia z trudnych sytuacji. Wzmacnia pewność siebie, przywiązanie do swoich korzeni i tradycji. Wierzono, że ma wpływ na rozwój telepatii, jasnowidzenia, telekinezy, dawał wenę twórczą i natchnienie. Osłania od niepowodzeń i chorób. Chroni przed niebezpieczeństwami w podróżach, także tymi duchowymi, przed ustępowaniem w sporach (5).  Być może autorzy kierowali się innymi inspiracjami umieszczając akurat ten symbol w swojej posłudze, jednakże przyjęcie jego w kręgach ezoterycznych i okultystycznych powinno wzbudzić nasz niepokój i zastanowienie.
W dalszej części rozdziału autorzy skupiają się na przebaczaniu ludziom i min. wyznawaniu grzechów zmarłych. Jako, że stanowi to jedną z fundamentalnych cech służby odnowy fundamentów i jednocześnie jest jej największych absurdem, zajmiemy się tym w dalszej części opracowania.
Przebaczenie to Boży dar. Cud, który Bóg czyni w naszym życiu. Prawdziwie wierzący chrześcijanin w którego sercu mieszka miłość Chrystusowa nie będzie miał problemu z wybaczaniem. Nie będzie potrzebował wizualizacji krzyża przebaczania, czy posługi osób trzecich. Wybaczanie bardzo często jest trudnym procesem, bo jest wbrew naszej ludzkiej naturze. Ale dla Boga nie ma nic niemożliwego. Pamiętamy, kiedyś podczas rozmowy z ludźmi zajmującymi się pomocą prześladowanym chrześcijanom na świecie, usłyszeliśmy takie zdanie, że w takich sytuacjach jak w Nigerii, kiedy muzułmanie zabijają ci najbliższych krewnych, wtedy tak naprawdę można zobaczyć kim jesteś w środku. Oni nie mają problemu z przebaczeniem, bo jak słusznie przyznają Kylstra, mamy obowiązek przebaczać. Skoro nasi bracia i siostry, którzy przechodzą przez rzeczy, które my tylko możemy zobaczyć w telewizji, nie mają problemów, aby przebaczać, to czy my powinniśmy?. Oni nie mają żadnej odnowy fundamentów, a Duch Boży w niesamowity sposób przyznaje się do ich życia. Wniosek może być tylko jeden.



1. Chester i Betsy Kylstra, Zintegrowane podejście …, str.46
2. Ibidem, str. 53
3. Jak przebaczenie i potrzebę „umiłowania siebie samego”, autorzy są w stanie odnieść do historii Sandy z 1 rozdziału?. Czy posługa odnowy fundamentów w jej przypadku miała polegać na odnowie własnej wartości?. Trudno tutaj uwierzyć, że kobieta wierząca nie była przekonywana przez Ducha Świętego o swoim grzechu (Ewangelia Jana 16:8)
4. Atrybut boga Odyna (Wodana). Symbolizuje most do innego świata, wyższej energii i wiedzy. Zgodność człowieka z wszechświatem. Poprzeczne ramiona znaku oznaczają świat niematerialny, ramię pionowe świat fizyczny, ziemski. Do tego dochodzi oparte na ramionach koło, symbol jedności i kompletności. Krzyż celtycki wywodzi się z wierzeń pogańskich, współcześnie nawiązują do niego neopoganie i nacjonaliści. Skinheadzi korzystają ze znaku w zastępstwie zakazanej swastyki. Istnieje „schrystianizowana” forma krzyża z przedłużonym dolnym ramieniem.
5.  http://sklep.tarotnet.pl/product_info.php?products_id=1667

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz